Jump to content

Acidi klorhidrik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Përbërja kimike acid klorhidrik ka formulën kimike . Në kushte normale, është një gaz pa ngjyrë, që formon tym të bardhë të acidit hidroklorik kur vihet në kontakt me lagështinë atmosferike. Gazi i acidit klorhidrik dhe acidi hidroklorik janë të rëndësishëm në teknologji dhe industri. Formula HCl shpesh herë referon, disi gabimisht, acidin hidroklorik, një trëtësirë ujore që përfohet nga acidi klorhidrik.

Vetitë kimike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tymi i acidit hidroklorik shndërron letrën e peashit në të kuqe duke shfaqur aciditetin e tymit

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]