Jump to content

Acidi sulfurik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Struktura molekulare e Acidit Sulfurik

Acidi Sulfurik (me formulën kimike H2SO4) është lëng i dendur me ngjyrë të errët, ngjajshëm si të vajit. Ka peshë specifike 1,91 gati dy herë më të madhe se uji. Është një prej acideve më të forta inorganike, dhe është substancë dehidratuese d.m.th e absorbon ujin prej ajrit por edhe prej qelizave.

Kriprat e H2SO4[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prej acidit sulfurik fitohen dy lloje kriprash :

  • Bisulfate HNaSO4
  • Sulfate Na2SO4 , FeSO4 , MgSO4

Vetitë kimike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1.Përmbajnë atomeHidrogjenit të cilat janë bartëse të vetive acidike.
2.Letrën e lakmusit e ngjyrosin me ngjyrë të kuqe.
3.Acidi sulfurik i holluar ka shije të thartë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]