Jump to content

Metalet fisnike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Metalet fisnike

Metalet fisnike gjenden në grupin e 18-të të sistemit periodik të elementeve. Quhen metale fisnike sepse nuk reagojnë me asnjë substance tjetër. I vetmi acid që i tret këto metale është uji mbretëror. Ari dhe pllatina quhen metale mbretërore.Ato quhen te tilla sepse nuk korrodohen.[1]

  1. ^ UEUEU, RRIR (2020). "Petrographic analyses of URL-2 and URL-6 special thermal conductivity samples". {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)