Acidi Laktik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Struktura e acidit laktik

Acidi Laktik (emërimi i IUPAC është 2-hydroxypropanoic acid ose acidi 2-hidroksipropanik) i njohur edhe si acidi i qumështit me formulën kimike C3H6O3, gjendet i lirë në përbërjen e qumështit, trangullit etj. Ndodhet gjithashtu edhe në lëngun e lukthit të njeriut si dhe në përbërjen e muskujve. Mungesa e këtij acidi shkakton plogështi tek muskujt.

Kripërat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kripërat e acidit laktik quhen Laktate.

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përdoret në industrinë ushqimore, posaqërisht për përgatitjen e ushqimit për fëmijë dhe sportist.

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]