Jump to content

Kimia makromolekulare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kimia makromolekulare merret me prodhimin dhe veçoritë e polimereve natyrore (niseshteja, celuloza) ose sintetike (poliester, poliamid).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Themelues i kimisë makromolekulare është kimisti gjerman Hermann Staudinger, që në vitin 1917 deklaroi se përbërjet kimike shumëmolekulare përbëhen nga molekula te lidhura në mënyrë kovalente. Në vitin 1920 Staudinger botoi një artikull në revistën Berichte der Deutschen Chemischen Gesellschaft i cili ishte themelimi i shkencës së polimereve (makromolekulave). Në vitet 1924-1928 vijuan disa teori te rëndësishme mbi strukturën e plastikës, për të cilat Staudinger mori çmimin Nobel.

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.