Jump to content

Bakeliti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bakeliti është materiali i parë plastik tërësisht sintetik i përbërë nga fenoli dhe formaldeidi.

Historia e Bakelitit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Struktura e Bakelitit
Sinteza e salicylaldehyde paraardhësi i Bakelitit.

Atë e ka shpikur Leo H. Bakeland me prejardhje nga Belgjika, mirëpo, edhe nje zbulues tjetër anglez, Sir James Swinurne, pothuajse njëkohësisht ka zbuluar edhe një material te ngjajshëm si Bakelandi. Dhe këa të dy filluan biznesin me bakelit në Britani në vitin 1920

Vetitë dhe përdorimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bakeliti është rezistent ndaj lagështisë, acideve dhe alkaleve, është një izolator i shkëlqyeshëm elektrik, i qëndrueshëm ndaj ujit dhe nxehtësisë, por nuk është fare elastik.

Nga ky material prodhohen çelsat, pullat, tabakët, helemetat e shpellave, dorezat e ombrellave dhe prizat elektrike