Metanoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Struktura molekulare e Metanolit

Metanoli ka formulë kimike CH3OH , është alkool , lëng i tejdukshëm dhe me erë të rëndë.Emërtohet nëse emrit të numrit greko-latin 1 ( meta ) i shtohet prapashtesa OL dhe fitohet Metanol.

Vetit fizike[redakto | redakto tekstin burimor]

Me ujin përzihet në çdo raport , digjet me flakë dhe pa tym , vlon në 64.7 °C , është shumë helmues.

Gjetja[redakto | redakto tekstin burimor]

I lirë gjendet tek gjethet e drunjëve gjethrënës.

Fitimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Në mënyrë natyrale fitohet me destilimin e thatë (dmth pa uji) të drunjëve gjethrënës.

Në mënyrë sintetike fitohet nëse në CO (monoksid të Karbonit) veprohet me H :

CO + 2H2 — CH3OH

Përdorimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Përdoret si lëndë djegëse i përzier me etanolin .Përdorim të madh ka edhe në industrin e ngjyrave , llakut , fijeve sintetike etj.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]