Jump to content

Neutralizimi (Kimi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Neutralizimikimi është një reaksion kimik në të cilin acidi dhe një bazë reagojnë në mënyrë sasiore me njëri-tjetrin. Në një reaksion në ujë, neutralizimi rezulton në mungesë të tepërt të joneve të hidrogjenit ose hidroksidit të pranishëm në tretësirë. PH e tretësirës së neutralizuar varet nga forca acide e reaktantëve.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Neutralization (chemistry)", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-07, marrë më 2022-12-20