Grenoble

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Grenoble
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
156 107 banorë
8 610 banorë/km²
Sipërfaqja 18,13 km²
Administrata
Shteti
Qarku {{{cilirrethe}}}
Adresa e kuvendit rruga nr.
Kodi postal vetëm nr.
Prefiksi telefonik +33
Faqe zyrtare
Politika
Kryetar
Partia udhëheqëse


Grenoble është një qytet në Francë.


Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Objekte turistike dhe kulturore[redakto | redakto tekstin burimor]

Edukimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komunikacioni[redakto | redakto tekstin burimor]

Personalitete[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Commons-logo.svg         Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Grenoble

Panorama e qytetit[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]