Seattle

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Siatëll
Seattle
Qytet
Njohur si Rain City (Qyteti i shiut)
Motoja The City of Flowers
noform
Pamje nga Siatëll
Vendndodhja
Siatëll is located in SHBA
Siatëll
Siatëll

Koordinatat: 47°36′35″N 122°19′59″W / 47.60972°N 122.33306°W / 47.60972; -122.33306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Washington
Qarku King
Kryetari i Bashkisë Ed Murray
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 369,2 km2
Lartësia 29 m (m.n.d.)
Popullsia (2015) 662.400 banorë
Dendësia 3.077 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 2 dhjetor 1869
Zona Kohore UTC-8
Verore UTC-7
Prefiksi 206
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Siatëll-Takoma
Koordinatat 47° 36′ 35″ Veri

122° 19′ 59″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.seattle.gov

Seattle (shqip: Siatëll) është qyteti më i madh në shtetin UashingtonShteteve të Bashkuara. Që nga korriku 2013, ai ishte qyteti me rritje më të shpejtë ndër qytetet më të mëdhenj në Shtetet e Bashkuara, dhe mbeti në pesë të parët deri në maj 2015 me një rritje vjetore prej 2.1%. Qyteti ndodhet në një rrip ngushtë midis Puget Sound (një gji i ngushtë i Oqeanit Paqësor) dhe Liqenit Uashington, rreth 160km në jug të kufirit të SHBA-së me Kanadanë. Siatëll është porti i 8-të më i madh në Shtetet e Bashkuara dhe i 9-ti në Amerikën e Veriut.