Gdynia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gdynia
Qytet
Stacioni kryesor i trenit
Stacioni kryesor i trenit
Parimet: 
Uśmiechnij się, jesteś w Gdyni
(Buzëqeshni, jeni në Gdynia)
Popullsia
 • Gjithsej247.329
{{{postal_code_type}}}
81-000 deri 81-919
TargatGA
Faqja zyrtarewww.gdynia.pl

Gdynia (gjermanisht: Gdingen) është qytet në Poloni dhe port kryesor detar në Gjirin Dancig në jug të bregdetit të Detit Baltik.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë luftës së dytë botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, qyteti dhe porta detare u okupuan nga ushtria gjermane më 1939 dhe u riemërua me emrin Gotenhafen. Disa 50.000 qytetat polakë të cilët janë sjellur pas vitit 1920 nga qeveria polake, janë dëbuar nga Qeveria Gjenerale. Kaushbianët të cilët ishin të dyshuar për përkrahjen e kauzës polake, u arrestuan dhe u ekzekutuan. Vendi kryesor i ekzekutimit ishte në Piaśnica, ku 12,000 persona u ekzekutuan. Gauleiteri Albert Forster i ka konsideruar Kaushbianët si "çmim i ulët" dhe nuk i ka përkrahur asnjë tentativë për krijimin e nacionalitetin Kaushbian.

Pas luftës së dytë botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 mars 1945, Gotenhafen u pushtua nga sovjetët dhe u riemërua me emrin Gdynia.[1]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka 8 universitete dhe institucione të larta. Shumë studenta nga Gdynia shkojnë në universitetet e Tricity.

 • Universitetet Private
  • Akademia për marrëdhëniet ndërkombëtare ekonomike dhe politike
  • Shkolla e administrimit të biznesit Kwiatkowski

Popullsia dhe sipërfaqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Popullsia Sipërfaqja
1926 12 000 24
1939 120,000 66
1960 147,625 73 km²
1970 191,500 75 km²
1975 221,056 134 km²
1990 251,498 136 km²
2000 253,387 135,49 km²
2010 249,461 135,14 km²

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Port of Gdynia". worldportsource.com. Arkivuar nga origjinali më 29 nëntor 2009. Marrë më 6 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m P.C., Net. "Gdynia - International Gdynia - International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 6 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Aalborg Twin Towns". Europeprize.net. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2015. Marrë më 19 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Aalborg Kommune – Venskabsbyer". Web.archive.org. 2007-11-14. Arkivuar nga origjinali më 2007-11-14. Marrë më 2009-07-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Города-партнёры" (në rusisht). Kaliningrad City Hall. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2009. Marrë më 2008-12-08.
 6. ^ Luhn, Alec (20 nëntor 2011). "Kaliningrad". The Moscow Times. Marrë më 26 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Twin cities of Kiel". kiel.de (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2012. Marrë më 6 mars 2017.
 8. ^ Hassinen, Raino. "Kotka - International co-operation: Twin Cities". City of Kotka. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2017. Marrë më 2013-10-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Plymouth – Town Twinning". Plymouth City Council. Marrë më 2013-07-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Seattle, Washington Sister Cities". Sister Cities International. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2014. Marrë më 17 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Infobox settlementet kryesore të Polonisë