Kotka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kotka
Kotkan kaupunki
Qytet
noform
Qendra e qytetit Kotka
Stema_figura
Vendndodhja
Kotka is located in Finlanda
Kotka
Kotka
Vendndodhja e Kotka në Finlandë

Koordinatat: 60°28′V 26°56.5′L / 60.467°V 26.9417°L / 60.467; 26.9417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kymenlaakso
Kryetari i komunës Henry Lindelöf
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 949.74 [1] km2
Popullsia 54,441[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1879
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kotka.fi


Kotka (finlandisht: Kotkan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Kymenlaakso.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 15 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kotka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale