Iitti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Iitti
Iitin kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Iitti is located in Finlanda
Iitti
Iitti
Vendndodhja e Iitti në Finlandë

Koordinatat: 60°53′V 26°20′L / 60.883°V 26.333°L / 60.883; 26.333

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kymenlaakso
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Pentti Toivanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 687.08 km2 (265.28 sq mi)[1] km2
Popullsia 6,948[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.iitti.fi

Iitti (finlandisht: Iitin kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Kymenlaakso.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]