Hamina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hamina
Haminan kaupunki
Qytet
noform
Bashkia në Hamina
Vendndodhja
Hamina is located in Finlanda
Hamina
Hamina
Vendndodhja e Hamina në Finlandë

Koordinatat: 60°34′V 27°12′L / 60.567°V 27.200°L / 60.567; 27.200

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Kymenlaakso
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Hannu Muhonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,155.17 [1] km2
Popullsia 21,016 [2] banorë
Dendësia 34.48 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1653
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hamina.fi

Hamina (finlandisht: Haminan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Kymenlaakso.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hamina – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale