Kymenlaakso

Coordinates: 60°30′N 027°00′E / 60.500°N 27.000°E / 60.500; 27.000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kymenlaakso
Kymenlaakson maakunta
Kymmenedalens landskap
Stema zyrtare e Kymenlaakso
Location of Kymenlaakso
Popullsia
 • Gjithsej180.845
Faqja zyrtarekymenlaakso.fi

Kymenlaakso (suedisht: Kymmenedalen) është një rajonFinlandë. Ky rajon kufizohet me Uusimaa, Päijänne Tavastia, Savonia Jugore, dhe Karelia Jugore. Emri "Kymenlaakso" ka domethënie Lugina e lumit Kymijoki. Kymijoki është një nga lumenjtë më të mëdhenj në Finlandë me një pellg që zë 11% të sipërfaqes së Finlandës.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Ka shtatë komuna në Kymenlaakso (Kymmenedalen). Qytetet dhe qytezat janë të shënuara me shkronja të theksuara.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


60°30′N 027°00′E / 60.500°N 27.000°E / 60.500; 27.000