Jump to content

Ostrobothnia Jugore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ostrobothnia Jugore
Etelä-Pohjanmaan maakunta
Södra Österbottens landskap
Stema zyrtare e Ostrobothnia Jugore
Location of Ostrobothnia Jugore
Popullsia
 • Gjithsej193.977
Faqja zyrtareetelapohjanmaa.fi

Ostrobothnia Jugore (finlandisht: Etelä-Pohjanmaa; suedisht: Södra Österbotten) është një nga 20 rajonet e Finlandës.

Seinäjoki është kryeqendra e rajonit dhe njëkohësisht qyteti më i madh në zonë.

Gjithsej janë 18 komuna në rajonin e Ostrobothnias Jugore.

Disa njerëz e kanë bërë këtë rajon më të njohur në botë. Për shembull, The Dudesons dhe triko tradicionale finlandez Jussishirt janë diçka që njerzve u kujtohen kur i pyet për Ostrobothnian Jugore.

Një nga festivalet më të mëdha të rock-ut në Finlandë, Provinssirock dhe festivali më i vjetër "tango", Tangomarkkinat, që të dy mbahen në Seinäjoki.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]