Jalasjärvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Jalasjärvi
Jalasjärven kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Jalasjärvi is located in Finlanda
Jalasjärvi
Jalasjärvi
Vendndodhja e Jalasjärvi në Finlandë

Koordinatat: 62°29.5′V 22°46′L / 62.4917°V 22.767°L / 62.4917; 22.767

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Juha Luukko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 818.70 km2[1] km2
Popullsia 7,834[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.jalasjarvi.fi

Jalasjärvi (finlandisht: Jalasjärven kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Komuna ka një popullsi prej 7,834 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 818.70 kilometra katror (316.10 sq mi) [1]. Dendësia e popullsisë është 9.5688 banorë për kilometër katror (24.7832/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Jalasjärvi – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale