Kurikka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kurikka
Kurikan kaupunki
Qytet
noform
Church
Stema_figura
Vendndodhja
Kurikka is located in Finlanda
Kurikka
Kurikka
Vendndodhja e Kurikka në Finlandë

Koordinatat: 62°37′V 22°24′L / 62.617°V 22.400°L / 62.617; 22.400

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Paavo Tyrväinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 905.62km2 [1] km2
Popullsia 14085 b[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kurikka.fi

Kurikka (finlandisht: Kurikan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore. Popullsia e Kurikkas është 14085 dhe komuna mbulon një sipërfaqe prej 905.66 km2 nga të cilat 7.79 km2 është në brendësi të ujit. Dendësia e popullsisë është 15,55 b/km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]