Ähtäri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ähtäri
Ähtärin kaupunki
Qytet
noform
Kisha në Ähäri e projektuar nga arkitekti Bertel Liljequist, dhe e ndërtuar në vitin 1937.
Stema_figura
Vendndodhja
Ähtäri is located in Finlanda
Ähtäri
Ähtäri
Vendndodhja e Ähtäri në Finlandë

Koordinatat: 62°33′V 24°4′L / 62.550°V 24.067°L / 62.550; 24.067

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Kari Heikkilä
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 909.96 [1] km2
Popullsia 6,155 [2] banorë
Dendësia 7.65 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.ahtari.fi

Ähtäri (finlandisht: Ähtärin kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]