Alavus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alavus
Alavuden kaupunki
Qytet
Stema_figura
Vendndodhja
Alavus is located in Finlanda
Alavus
Alavus
Vendndodhja e Alavus në Finlandë

Koordinatat: 62°35.5′V 23°37′L / 62.5917°V 23.617°L / 62.5917; 23.617

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Pekka Ala-Mäenpää
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 842.73 [1] km2
Popullsia 12,113 [2] banorë
Dendësia 15.32 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.alavus.fi

Alavus (finlandisht: Alavuden kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]