Alajärvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alajärvi
Alajärven kaupunki
Qytet
noform
Kisha e Alajärvi
Stema_figura
Vendndodhja
Alajärvi is located in Finlanda
Alajärvi
Alajärvi
Vendndodhja e Alajärvi në Finlandë

Koordinatat: 63°0′V 23°49′L / 63.000°V 23.817°L / 63.000; 23.817

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Kalevi Moisio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,056.75 [1] km2
Popullsia 10,125 [2] banorë
Dendësia 10.04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.alajarvi.fi

Alajärvi (finlandisht: Alajärven kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]