Kauhajoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kauhajoki
Kauhajoen kaupunki
Qytet
noform
Kauhajoki church
Stema_figura
Vendndodhja
Kauhajoki is located in Finlanda
Kauhajoki
Kauhajoki
Vendndodhja e Kauhajoki në Finlandë

Koordinatat: 62°25′V 22°11′L / 62.417°V 22.183°L / 62.417; 22.183

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Keijo Kuja-Lipasti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,299.10 [1] km2
Popullsia 13,970 [2] banorë
Dendësia 10.75 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kauhajoki.fi

Kauhajoki (finlandisht: Kauhajoen kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Komuna ka një popullsi prej 13,970 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,299.10 kilometra katror (501.59 sq mi) prej të cilave 16.46 km2 (6.36 sq mi) janë uji i brendshëm [1]. Dendësia e popullsisë është 10.75 banorë për kilometra katror (27.8/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kauhajoki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale