Ilmajoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ilmajoki
Ilmajoen kunta
Komunë
noform
Kisha Ilmajoki
Stema_figura
Vendndodhja
Ilmajoki is located in Finlanda
Ilmajoki
Ilmajoki
Vendndodhja e Ilmajoki në Finlandë

Koordinatat: 62°44′V 22°35′L / 62.733°V 22.583°L / 62.733; 22.583

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Seppo Pirttikoski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 576.79 km2[1] km2
Popullsia 12,181[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.ilmajoki.fi

Ilmajoki (finlandisht: Ilmajoen kunta, suedisht: Ilmola), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Komuna ka një popullsi prej 12,181 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 576.79 kilometra katror (222.70 sq mi) prej të cilave 2.90 km2 (1.12 sq mi) janë sipërfaqe ujit të brendshëm [1]. Dendësia e popullsisë është 21.12 banorë për kilometër katror (54.7/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ilmajoki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale