Isojoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Isojoki
Isojoen kunta
Komunë
noform
Kisha Isojoki dhe kulla e kambanës
Stema_figura
Vendndodhja
Isojoki is located in Finlanda
Isojoki
Isojoki
Vendndodhja e Isojoki në Finlandë

Koordinatat: 62°6′50″V 21°57′30″L / 62.11389°V 21.95833°L / 62.11389; 21.95833

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Kaija Hapuanoja
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 642.38 km2[1] km2
Popullsia 2,158[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1855
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 62° 6′ 50″ Veri

21° 57′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.isojoki.fi

Isojoki (finlandisht: Isojoen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Ostrobothnia Jugore.

Komuna ka një popullsi prej 2,158 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 642.38 kilometra katror (248.02 sq mi) prej të cilave 5.05 km2 (1.95 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 3.36 banorë për kilometër katror (8.7/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht, dhe komuna fqinje i ka Honkajoki, Karijoki, Kauhajoki, Kristiinankaupunki, Merikarvia dhe Siikainen.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Isojoki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale