Honkajoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Honkajoki
Honkajoen kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Honkajoki is located in Finlanda
Honkajoki
Honkajoki
Vendndodhja e Honkajoki në Finlandë

Koordinatat: 61°59′35″V 22°15′50″L / 61.99306°V 22.26389°L / 61.99306; 22.26389

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Satakunta
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Mauno Mäkiranta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 331.22 [1] km2
Popullsia 1,800 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1867
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 61° 59′ 35″ Veri

22° 15′ 50″ Lindje

Faqja Zyrtare www.honkajoki.fi

Honkajoki (finlandisht: Honkajoen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Satakunta.

Popullsia e Honkajoki është 1,800 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe komuna përfshinë një sipërfaqe prej 331.22 km2 (127.88 sq mi) prej të cilave 1.80 km2 (0.69 sq mi) janë ujra të brendshme (1 janar 2011) [1]. Dendësia e popullsisë është 5.43/km2 (14.1/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Honkajoki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale