Luvia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Luvia
Qytet
Vendndodhja
Luvia is located in Finlanda
Luvia
Luvia

Koordinatat: 61°21′40″V 21°37′30″L / 61.36111°V 21.62500°L / 61.36111; 21.62500

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Satakunta
Provinca Finlanda Perëndimore
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 861.20 [1] km2
Dendësia 19.79 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 61° 21′ 40″ Veri

21° 37′ 30″ Lindje

Luvia (finlandisht: Luvian kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Satakunta.

Komuna ka një popullsi prej 3,346 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 861.20 km katror (332.51 sq mi) prej të cilës 692.13 km2 (267.23 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 19.79 banor për kilometër katror (51.3/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura population_count

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Luvia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale