Nakkila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nakkila
Nakkilan kunta
Komunë
noform
Kauppatie, the main street of Nakkila's centre in December 2014.
Stema_figura
Vendndodhja
Nakkila is located in Finlanda
Nakkila
Nakkila
Vendndodhja e Nakkila në Finlandë

Koordinatat: 61°22′V 22°0′L / 61.367°V 22.000°L / 61.367; 22.000

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Satakunta
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Kalevi Virén
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 184.88[1] km2
Popullsia 5666[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1861
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.nakkila.fi


Nakkila (finlandisht: Nakkilan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Satakunta.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]