Pori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pori
Porin kaupunki
Qytet
noform
Bashkia e vjetër në Pori
Stema_figura
Vendndodhja
Pori is located in Finlanda
Pori
Pori
Vendndodhja e Pori në Finlandë

Koordinatat: 61°29′V 21°48′L / 61.483°V 21.800°L / 61.483; 21.800

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Satakunta
Kryetari i komunës Aino-Maija Luukkonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,704.07[1] km2
Popullsia 85,331 [2] banorë
Dendësia 102.31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1558
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.pori.fi


Pori (finlandisht: Porin kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Satakunta.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]