Ulvila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ulvila
Ulvilan kaupunki
Qytet
noform
Ulvila Church
Stema_figura
Vendndodhja
Ulvila is located in Finlanda
Ulvila
Ulvila
Vendndodhja e Ulvila në Finlandë

Koordinatat: 61°26′V 21°54′L / 61.433°V 21.900°L / 61.433; 21.900

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Satakunta
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Arto Saarinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 422.52 [1] km2
Popullsia 13,415 [2] banorë
Dendësia 33.48 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1365
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.ulvila.fi

Ulvila (finlandisht: Ulvilan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Satakunta.

Komuna ka një popullsi prej 13,415 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 422.52 kilometra katror (163.14 sq mi) prej të cilave 21.82 km2 (8.42 sq mi) janë uji[1]. Dendësia e popullsisë është 33.48 banor për kilometër katror (86.7/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ulvila – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale