Finlanda Perëndimore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Finlandës Perëndimore

Finlanda Perëndimore ishte krahinë e Finlandës nga viti 1997 deri 2009. U kufizua me Olulu, Finlandën lindore dhe me Finlandën jugore. Poashtu u kufizu me gjirin Botnia drejt Ålandës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha krahinat në Finlandë u shfuqizuan me 1 janar 2010.

Regjionet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Finlanda Perëndimore u nda në shtatë regjione:

Komunat në vitin 2009[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Komunat e kaluara (para vitit 2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guvernatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Heikki Koski 1997-2003
  • Rauno Saari 2003-2009

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]