Koski Tl

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Koski Tl
Kosken Tl kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Koski Tl is located in Finlanda
Koski Tl
Koski Tl
Vendndodhja e Koski Ti në Finlandë

Koordinatat: 60°39.3′V 23°8.5′L / 60.6550°V 23.1417°L / 60.6550; 23.1417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Aimo Suikkanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 192.41 km2 [1] km2
Popullsia 2,431 B [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.koski.fi


Koski Tl (finlandisht: Kosken Tl kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore. Ajo është e vendosur në krahinën Perëndimore të Finlandës dhe është pjesë e rajonit Jugperëndimor të Finlandës. Komuna ka një popullsi prej 2,431 dhe mbulon një sipërfaqe prej 192.41 kilometra katrorë , nga të cilat 0.96 km2 është ujë. Dendësia e popullsisë është 12.7 banorë për kilometër katror.


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Koski Tl – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale