Vehmaa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vehmaa
Vehmaan kunta
Komunë
noform
Kisha në Vehmaa
Stema_figura
Vendndodhja
Vehmaa is located in Finlanda
Vehmaa
Vehmaa
Vendndodhja e Vehmaa në Finlandë

Koordinatat: 60°41.2′V 21°42.8′L / 60.6867°V 21.7133°L / 60.6867; 21.7133

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Pekka Seppälä
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 202.09 [1] km2
Popullsia 2,337 [2] banorë
Dendësia 12.38 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1869
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.vehmaa.fi

Vehmaa (finlandisht: Vehmaan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Komuna ka një popullsi prej 2,337 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 202.09 kilometra katror (78.03 sq mi) prej të cilave (5.14 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 12.38 banorë për kilometër katror (32.1/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]