Lieto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lieto
Liedon kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Lieto is located in Finlanda
Lieto
Lieto
Vendndodhja e Lieto në Finlandë

Koordinatat: 60°30.3′V 22°27.5′L / 60.5050°V 22.4583°L / 60.5050; 22.4583

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Terhi Isotalo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 200.17 [1] km2
Popullsia 19,256 [2] banorë
Dendësia 97 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1331
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.lieto.fi

Lieto (finlandisht: Liedon kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Komuna ka një popullsi prej 19,256 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 200.17 kilometra katror (77.29 sq mi) prej të cilave 1.66 km2 (0.64 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 97 banorë për kilometër katror (250/sq mi).

Komunat fqinje janë Aura, Kaarina, Marttila, Paimio, Pöytyä dhe Turku.

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]