Kimitoön

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kimitoön
Kimitoöns kommun Kemiönsaaren kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Kimitoön is located in Finlanda
Kimitoön
Kimitoön
Vendndodhja e Kimitoön në Finlandë

Koordinatat: 60°10′V 22°44′L / 60.167°V 22.733°L / 60.167; 22.733

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Tom Simola
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,800.87[1] km2
Popullsia 6,949[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 2009
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kimitoon.fi


Kimitoön (suedisht: Kimitoöns kommun finlandisht: Kemiönsaaren kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]