Uusikaupunki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uusikaupunki
Uudenkaupungin kaupunki
Qytet
noform
Tregu me Kishën e re në prapavijë
Stema_figura
Vendndodhja
Uusikaupunki is located in Finlanda
Uusikaupunki
Uusikaupunki
Vendndodhja e Uusikaupunki në Finlandë

Koordinatat: 60°48′V 21°25′L / 60.800°V 21.417°L / 60.800; 21.417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Kryetari i komunës Atso Vainio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 551.65 [1] km2
Popullsia 15,604 [2] banorë
Dendësia 31.05 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1617
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare uusikaupunki.fi

Uusikaupunki (finlandisht: Uudenkaupungin kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Komuna ka një popullsi prej 15,604 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 551.65 kilometra katrorë (212.99 sq mi) prej të cilës 49.04 km2 (18.93 sq mi) janë ujërat e brendshme [1]. Dendësia e popullsisë është 31.05 banor për kilometër katror (80.4/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Uusikaupunki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale