Naantali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Naantali
Naantalin kaupunki
Qytet
noform
Images, from top, left to right: Naantali’s medieval stone church and SS Ukkopekka, Jöns Budde statue, Särkänsalmi bridge, the guest harbour and Old Town of Naantali, Moomin's haus in Moomin World (Muumimaailma), Naantali Old Town and Archipelago of Naantali.
Stema_figura
Vendndodhja
Naantali is located in Finlanda
Naantali
Naantali
Vendndodhja e Naantali në Finlandë

Koordinatat: 60°28′V 22°2′L / 60.467°V 22.033°L / 60.467; 22.033

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Timo Kvist
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 688.01[1] km2
Popullsia 18946[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1443
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.naantali.fi


Naantali (Naantalin kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]