Salo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Salo
Salon kaupunki
Qytet
noform
Qendra e qytetit Salo gjatë natës
Stema_figura
Vendndodhja
Salo is located in Finlanda
Salo
Salo
Vendndodhja e Salo në Finlandë

Koordinatat: 60°23′10″V 23°7′30″L / 60.38611°V 23.12500°L / 60.38611; 23.12500

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Jugperëndimore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Antti Rantakokko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,168.27 [1] km2
Popullsia 54,243 [2] banorë
Dendësia 27.31 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1887
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 60° 23′ 10″ Veri

23° 7′ 30″ Lindje

Faqja Zyrtare www.salo.fi

Salo (finlandisht: Salon kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Jugperëndimore. Komuna ka një popullsi prej 54,243 banorë (30 qershor, 2015)[2] dhe përfshin një sipërfaqe prej 2,168.27 kilometra katror (837.17 sq mi) prej të cilës 181.78 km2 (70.19 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 27.31/km2 (70.7/sq mi).

Salo është i vendosur ndërmjet kryeqytetit Helsinki dhe kryeqytetit të provincës Turku, duke e bërë atë një qytet të vogël por të zënë.

Komuna është një-gjuhësore finlandisht.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Salo ka ekzistuar si një qendër e tregtisë rurale të paktën që prej shekullit të 16, e ngritur në vendin ku ishin Rruga e Madhe Bregdetare[3], ruga e rëndësishme Lindje-Perëndim, kalonte lumi Salo; lumi i jepte rugë të lirë për në det. Në vitin 1887 Salo zyrtarisht u bë një qytet tregtar, dhe në fillim të viti 1891, u bë një komunë e pavarur [4].

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.
  3. ^ Salminen, Tapio (1993). "Suuri Rantatie", Tielaitos. ISBN 951-37-1044-0.
  4. ^ Alifrosti, Kari (1996). "Salon ja Uskelan historia 1869-1990", Salon Kaupunki. ISBN 951-96152-1-0.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]