Helsinki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Helsinki
Finlandisht : Helsingfors
Qytet
Njohur si Stadi (për Helsinkianët), Hesa (për ata që nuk banojnë në qytet)
noform
Kolazh me pamje nga Helsinki
Stema_figura
Stema e Helsinkit
Vendndodhja
Helsinki is located in Finlanda
Helsinki
Helsinki

Koordinatat: 60°10′15″N 24°56′15″E / 60.17083°V 24.93750°L / 60.17083; 24.93750

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Kryetari i Bashkisë Jussi Pajunen
Partia Kansallinen Kokoomus (Partia Koalicioni Kombëtar)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 715.49 km2
 •  urbane 770.26 km2
 •  aglomerati 2,970.18 km2
 •  tokësore 213.75 km2
 •  ujore 501.74 km2
Lartësia 0 m - 62 m (m.n.d.)
Popullsia 588,941 banorë
 •  urbane 1,046,355 banorë
 •  aglomerati 1,325,775 banorë
Dendësia 2,755.28 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1550 (akti themelues); 1812 (kryeqytet)
Vendasit Helsinkas/e
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 60° 10′ 15″ Veri

24° 56′ 15″ Lindje

Faqja Zyrtare www.hel.fi

Helsinki (Tondokument dëgjo, Tondokument dëgjo) (suedisht: Helsingfors) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Finlandës. Ai ndodhet në rajonin e Uusimaa, në Finlandën jugore, në bregun e Gjirit të Finlandës, një krah i Detit Balltik. Helsinki ka një popullsi prej 614.074 banorë (31 janar 2014). Helsinki ndodhet rreth 80km në veri të Talin, Estoni, 400km në verilindje të Stokholmit, Suedi, dhe 300km në perëndim të Shën Petersburgut, Rusi. Helsinki ka lidhje të ngushta historike me këto tre qytete.

Helsinki është kryeqyteti më verior i një shteti anëtar të BE-së. Pas Kopenhagës dhe Stokholmit është qyteti i tretë më i madh në vendet nordike.

Helsinki është qendër e madhe politike, arsimore, financiare, kulturore dhe kërkimore e Finlandës, si dhe një nga qytetet kryesore të Evropës veriore. Përafërsisht 70% e kompanive të huaja që operojnë në Finlandë ndodhen në zonën e Helsinkit. Bashkia pranë e Vantaa është vendi i Aeroportit të Helsinkit, me shërbime të shpeshta në destinacione të ndryshme në Evropë dhe Azi.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]