Kerava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kerava
Keravan kaupunki
Qytet
noform
Kerava town centre
Stema_figura
Vendndodhja
Kerava is located in Finlanda
Kerava
Kerava
Vendndodhja e Kerava në Finlandë

Koordinatat: 60°24′V 25°6′L / 60.400°V 25.100°L / 60.400; 25.100

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Petri Härkönen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 30.79 [1] km2
Popullsia 35,362 [2] banorë
Dendësia 1,154.87 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1970
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.kerava.fi

Kerava (finlandisht: Keravan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Qyteti ka një popullsi prej 35,362 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 30.79 kilometra katror (11.89 sq mi) prej të cilës 0.17 km2 (0.066 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 1,154.87 banorë për kilometër katror (2,991.1/sq mi). Komuna është një-gjuhësore finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kerava – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale