Sipoo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sipoo
Sipoon kunta Sibbo kommun
Komunë
noform
Kisha e vjetër në Sipoo
Stema_figura
Vendndodhja
Sipoo is located in Finlanda
Sipoo
Sipoo
Vendndodhja e Sipoo në Finlandë

Koordinatat: 60°22.5′V 25°16′L / 60.3750°V 25.267°L / 60.3750; 25.267

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Kryetari i komunës Eero Seppänen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 698,59 [1] km2
Popullsia 19.235 [2] banorë
Dendësia 56,64 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1425
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.sipoo.fi

Sipoo (finlandisht: Sipoon kunta suedisht: Sibbo kommun), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Uusimaa.

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Sipoo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale