Tuusula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tuusula
Tuusulan kunta
Komunë
noform
Kisha prej druri në Tuusula
Stema_figura
Vendndodhja
Tuusula is located in Finlanda
Tuusula
Tuusula
Vendndodhja e Tuusula in Finland

Koordinatat: 60°24′V 25°2′L / 60.400°V 25.033°L / 60.400; 25.033

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Hannu Joensivu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 225.46 [1] km2
Popullsia 38,462 [2] banorë
Dendësia 175.22 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1643
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Kodi Postal 4301
Faqja Zyrtare www.tuusula.fi

Tuusula (Tuusulan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Komuna ka një popullsi prej 38,462 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 225.46 kilometra katror (87.05 sq mi) prej të cilave 5.95 km2 (2.30 sq mi) janë uji[1]. Dendësia e popullsisë është 175.22 banor për kilometër katror (453.8/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 23 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Tuusula – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale