Ingå

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ingå
Ingå kommun Inkoon kunta
Komunë
noform
Kisha Ingå
Stema_figura
Vendndodhja
Ingå is located in Finlanda
Ingå
Ingå
Vendndodhja e Ingå në Finlandë

Koordinatat: 60°2.8′V 24°0.5′L / 60.0467°V 24.0083°L / 60.0467; 24.0083

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Jarl Boström
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 954.06[1] km2
Popullsia 5,615[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1335
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.inga.fi

Ingå (suedisht: Ingå kommun finlandisht: Inkoon kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Komuna ka një popullsi prej 5,615 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 954.06 kilometra katror (368.36 sq mi) prej të cilave 604.21 km2 (233.29 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 16.05 banorë për kilometër katror (41.6/sq mi.

Komuna është dy-gjuhësore, me shumicë janë folësit e gjuhës suedeze, ndërsa finlandishtja është pakicë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ingå – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale