Hyvinkää

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hyvinkää
Hyvinkään kaupunki
Komunë dhe qytet
noform
Ndërtesa Ahjo nga 1935 në qendër të Hyvinkää. Kisha e Hyvinkää në sfond.
Stema_figuraHyvinkää.lippu.svg
Vendndodhja
Hyvinkää is located in Finlanda
Hyvinkää
Hyvinkää
Vendndodhja e Hyvinkää në Finlandë

Koordinatat: 60°38′V 24°51′L / 60.633°V 24.850°L / 60.633; 24.850

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Raimo Lahti
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 336.76 [1] km2
Popullsia 46,512 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1917
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hyvinkaa.fi

Hyvinkää (finlandisht: Hyvinkään kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 4 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hyvinkää – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:WWT