Lohja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lohja
Lohjan kaupunkiLojo stad
Qytet
noform
Rruga Laurinkatu në qedër të qytetit Lohja
Stema_figura
Vendndodhja
Lohja is located in Finlanda
Lohja
Lohja
Vendndodhja e Lohja në Finlandë

Koordinatat: 60°15′V 24°4′L / 60.250°V 24.067°L / 60.250; 24.067

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Simo Juva
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 441.19 [1] km2
Popullsia 47,590 [2] banorë
Dendësia 136.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1926
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.lohja.fi

Lohja (finlandisht: Lohjan kaupunkisuedisht: Lojo stad), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]