Hanko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hanko
Hangon kaupunkiHangö stad
Komunë dhe qytet
noform
Porti lindor i bregdetit
Stema_figura
Vendndodhja
Hanko is located in Finlanda
Hanko
Hanko
Vendndodhja e Hanko në Finlandë

Koordinatat: 59°50′V 22°58′L / 59.833°V 22.967°L / 59.833; 22.967

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Uusimaa
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Jouko Mäkinen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 800.15 [1] km2
Popullsia 9017 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1874
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hanko.fi

Hanko (finlandisht: Hangon kaupunkisuedisht: Hangö stad), është një komunëFinlandë. Ndodhet 130 kilometra (80 mi) në perëndim të Helsinkit, e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Komuna ka një popullsi prej 9,017 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 800.15 kilometra katror (308.94 sq mi) prej të cilave 683.26 km2 (263.81 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 77.14 banorë për kilometër katror (199.8/sq mi).

Në këtë komunë shumica e banorëve e kanë gjuhë të parë gjuhën finlandeze, ndërsa 44% e popullsisë gjuhën suedeze [3].

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.
  3. ^ "Popullsia sipas gjuhës dhe numrit të të huajve dhe sipërfaqes tokësore me km2 nga data 31 dhjetor 2008". Statistics Finland's PX-Web databases. Statistics Finland. Marrë më 29 mars 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hanko – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale