Vantaa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vantaa
Vantaan kaupunki
Vanda stad
VantaaVanda
Qytet
Clockwise from top-left: Kielotorni in Tikkurila, Helsinki Airport, Sotunki, Flamingo and Jumbo shopping centers, the Church of St. Lawrence, Ostari shopping center in Martinlaakso, and the Vaarala Church.
Clockwise from top-left: Kielotorni in Tikkurila, Helsinki Airport, Sotunki, Flamingo and Jumbo shopping centers, the Church of St. Lawrence, Ostari shopping center in Martinlaakso, and the Vaarala Church.
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej212.473 [1]
Faqja zyrtarewww.vantaa.fi

Vantaa (suedisht: Vanda) është një qytet dhe komunë në Finlandë. Vantaa është pjesë e bërthamës së brendshme të Rajonit Metropolitan të Kryeqytetit së bashku me Helsinkin, Espoo, dhe Kauniainen. Me një popullsi prej 212,473 (30 qershor 2015)[1], Vantaa është qyteti i katërt me më shumë banorë në Finlandë.

Vantaa kufizohet në jug me Helsinkin, kryeqytetin finlandez; me Espoo në jugperëndim; me Nurmijärvi në veriperëndim; me Kerava dhe Tuusula në veri; dhe Sipoo në lindje. Qyteti përfshin një sipërfaqe prej 240.34 kilometra katrorë (92.80 sq mi), prej të cilës 1.97 km2 (0.76 sq mi) është uji[2].

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para emrit Vantaa që filloj të përdorej në vitin 1974, zona është njohur si Helsingin Pitäjä (suedisht: Helsinge). Të dhënat më të hershme të zonës është përmendur si Helsinge në vitin 1351 kur mbreti Magnus II i Suedisë i lejoj peshkimin e salmonit në lumin Vantaa, manastirit estonez Padise.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti është dygjuhësh, finlandishtja dhe suedishtja janë gjuhë zyrtare [3]. Një shumicë prej (88.6%) të popullsisë flasin finlandisht, ndërsa vetëm 3% flasin suedisht si gjuhë të parë. Banorët e Vantaa-s që kanë gjuhën e nënës një gjuhë tjetër përveç finlandishtes dhe suedishtes, përbëjnë 8.4% të popullsisë.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rritja e popullsisë në Vantaa në vitet 1980–2010[4]
Viti Popullsia
1980
132.050
1985
143.844
1990
152.263
1995
166.480
2000
178.471
2005
187.281
2010
200.055
2015
211.206

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 30 dhjetor 2015.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  3. ^ Government Decree on the Official Languages in Administrative Districts for 2003–2012 (in Finnish) Arkivuar 3 mars 2016 tek Wayback Machine; [1] Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine (the same in Swedish). Retrieved on 7 July 2012
  4. ^ "Väestö kielen mukaan sekä ulkomaan kansalaisten määrä ja maa-pinta-ala alueittain 1980–2012" (në finlandisht). Tilastokeskus. 22 mars 2013. Marrë më 1 prill 2013.[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Vantaa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale