Kumla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kumla
Qytet
noform
Pamje e një rruge në Kumla
Vendndodhja
Kumla is located in Suedia
Kumla
Kumla

Koordinatat: 59°07′V 15°08′L / 59.117°V 15.133°L / 59.117; 15.133

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Närke
Qarku Qarku Örebro
Komuna Komuna Kumla
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.79 km2
Popullsia 14,062 banorë
Dendësia 1,806 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 692 XX
Prefiksi 019

Kumla është qytet në provincën Närke, Suedi, i cili ka pasur 14,062 banorë në vitin 2010. Kumla ndodhet 15 kilometra në jug të Örebro. Kumla u bë qytet në vitin 1942, por që nga viti 1971 është vendi i komunës Kumla.