Jump to content

Närke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Närke
Stema Närke
Location of Närke
VendiSuedia Suedia
KrahinaSvealand
QarqetQarku Örebro
Qarku Västmanland
Qarku Södermanland
Sipërfaqja
 • Gjithsej4.122 km2 (1.592 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej221.131
 • Dendësia51/km2 (130/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
 • DialektiSveamål
Kultura
 • LuljaPrimula veris
 • KafshaHazel dormouse
 • ZoguOrtolan bunting
 • PeshkuPike
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Närke është provincë (landskap) në jug qendër të Suedisë. Kufizohet me Västmanland në veri, me Värmland në veriperëndim, me Västergötland në jugperëndim, me Södermanland në lindje dhe me Östergötland në juglindje.

Emri i provincës (Neeric 1165-81) vjen prej një fjale të vjetër när (ngushtë) i cili i referohet kreshtës së ngushtë ku ndodhet kisha e Norrbyås (Nerboahs 1275). Nuk dihet se çfarë kuptimi ka emri.[2]

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete historike dhe kulturore. Në rastin e Närke, provinca përbën pjesën jugore të Qarkut Örebro.

Komunat e mëposhtme kanë selitë në Närke:

Pjesët e mesme të Närke janë të pushtuara nga Närkeslätten, një fushë pjellore dhe e kultivuar në jug dhe në perëndim të Hjälmaren. Fusha vazhdon si në Västmanland ashtu edhe në Södermanland. Në veri është rrafshnalta pyjore e Käglan (111 metra mbi nivelin e detit), e cila në pjesën më veriore të saj bie në mënyrë të pjerrët drejt Arbogaån. Në pjesën perëndimore të Närke ka një lartësi të shënuar malore, Kilsbergen, e cila gjithashtu vazhdon në Värmland dhe Västmanland. Në jug të Kilsbergen, pylli Tiveden shtrihet dhe aty është kufiri me Västergötland. Në jug, Närke ka një vijë bregdetare drejt liqenit Vättern. Në kufirin midis Närke dhe Östergötland shtrihet shtrirja malore djerrë dhe e shkretë Tylöskog.

Liqeni më i madh i Närke është Vättern, në vendin e dytë dhe të tretë janë Hjälmaren dhe Skager. Megjithatë, këto tre liqene janë vetëm pjesërisht brenda Närke, liqeni më i madh që shtrihet tërësisht brenda pronvicës është Sottern (29 km²).

Futbolli në provincë administrohet nga Örebro Läns Fotbollförbund. Hokeji mbi akull është gjithashtu popullor, me Örebro HK, dhe bandi me Örebro SK.

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-26.
  2. ^ Karin Calissendorff and Anna Larsson: Ortnamn i Närke, p. 47. Högskolan i Örebro / AWE/Gebers 1998