Närke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Närke
Vendbanim
Stema_figura
Stema e Närkes
Shteti Suedia Suedia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,126 km2
Popullsia 205 291 banorë (31-12-2015)
Dendësia 49.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Närke është provincë (landskap) në jug qendër të Suedisë. Kufizohet me Västmanland në veri, me Värmland në veriperëndim, me Västergötland në jugperëndim, me Södermanland në lindje dhe me Östergötland në juglindje.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i provincës (Neeric 1165-81) vjen prej një fjale të vjetër när (ngushtë) i cili i referohet kreshtës së ngushtë ku ndodhet kisha e Norrbyås (Nerboahs 1275). Nuk dihet se çfarë kuptimi ka emri.[1] Në gjuhën angleze, emri i provincës është Nerike ose Nericia i cili përdoret në gjuhën latine.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Karin Calissendorff and Anna Larsson: Ortnamn i Närke, p. 47. Högskolan i Örebro / AWE/Gebers 1998