Jump to content

Västmanland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Västmanland
Stema Västmanland
Location of Västmanland
VendiSuedia Suedia
KrahinaSveland
QarqetQarku Västmanland
Qarku Örebro
Qarku Dalarna
Sipërfaqja
 • Gjithsej8.363 km2 (3.229 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej319.473
 • Dendësia37/km2 (96/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
 • DialektiSveamål
Gnällbältet
Kultura
 • LuljaMistletoe
 • KafshaKaprolli
 • ZoguCrested tit
 • PeshkuPerch
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Västmanland është provincë (landskap) në Suedi. Kufizohet me Södermanland dhe Närke në jug, me Värmland në perëndim, me Dalarna dhe Gästrikland gjithashtu me Uppland në lindje.

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative ose politike (përveç ndonjëherë si rrethe sportive), por janë entitete historike dhe kulturore. Në rastin e Västmanland, qarku përkatës administrativ, Qarku Västmanland, përbën pjesën lindore të provincës. Pjesa perëndimore është në Qarkun Örebro ku ndodhen komunat Hällefors, Lindesberg, Ljusnarsberg dhe Nora.

Temperatura më e lartë e regjistruar ishte 36 °C, më 9 korrik 1933 në Västerås, i fundit më 6 gusht 1977 në Sala. Temperatura më ulët e regjistruar ishte më 24 janar 1875, atëhere Nora dhe Västerås ishte -36.5 °C.

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-28.