Uppland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Uppland
Location of Uppland
Popullsia
 • Gjithsej1.572.796

Uppland është provincë (landskap) në lindje të Suedisë. Kufizohet me Södermanland, Västmanland dhe Gästrikland. Uppland kufizohet pak me rajonin finlandezë Åland. Mälaren është deti më i madh në Uppland dhe deti i tretë më i madh në Suedi.