Jump to content

Uppland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uppland
Location of Uppland
VendiSuedia Suedia
KrahinaSvealand
QarqetQarku Uppland
Qarku Stokholm
Sipërfaqja
 • Gjithsej12.813 km2 (4.947 sq mi)
Popullsia
 (2021)[1]
 • Gjithsej1.723.765
 • Dendësia130/km2 (320/sq mi)
Grupi etnik
 • GjuhaSuedisht
 • DialektiUppländska
Stockholmska
Kultura
 • LuljaLeper lily
 • KafshaShqiponjë me bisht të bardhë
 • Zogu
 • PeshkuAspius
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Uppland është provincë (landskap) në lindje të Suedisë. Kufizohet me Detin Åland në veri dhe lindje, Gästrikland në veriperëndim, Västmanland në perëndim dhe Mälaren dhe Södermanland në jug. Sipërfaqja e saj arrin në 12,676 km² dhe ka afërsisht 1.7 milion banorë (2020). Provinca ka më shumë se 150,000 mbetje antike të dukshme dhe gurë rune.

Uppland zakonisht quhet provinca e kështjellave, manoreve, gurëve rune dhe mbetjeve të lashta.

Administrata[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Provincat e Suedisë nuk shërbejnë për qëllime administrative apo politike, por janë entitete historike dhe kulturore. Qarku përkatës administrativ (län), është Qarku Uppsala, i cili zë pjesën më të madhe të territorit. Megjithatë, pjesa më e madhe e popullsisë është brenda Qarkut Stokholm. Pjesë të vogla të provincës janë gjithashtu në Qarqet Västmanland, Gävleborg dhe Södermanland.

Sportet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Futbolli në provincë administrohet nga Upplands Fotbollförbund. Bandi është gjithashtu i njohur, me IK Sirius.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Folkmängd i landskapen den 31 december 2021" (në suedisht). Zyra Qendrore e Statistikave. Marrë më 2022-12-27.